Speaker of the U.S. House of Representatives John Boehner paid a surprise visit to Ankara where he assured Turkish leaders that the latest bill to recognize the Armenian Genocide will not be brought onto the legislative agenda.
“The issue about Armenians comes up from time to time, but our Congress will not get involved in this issue. We don’t write history, we are not historians,” Boehner told reporters after meeting Turkish Parliament Speaker Cemil Çiçek on April 15, according to Hurriyet Daily News.
Boehner said bilateral ties between the two countries should be enhanced, and that the U.S. was grateful for Turkey’s support on issues in Syria, Iraq and Afghanistan, adding that further cooperation between the two countries could still be developed in trade.
According to Today's Zaman, Çiçek claimed that Turkey is "ready to face its history, yet if parliaments make decisions on historical issues, it may hamper bilateral relations between the countries involved."
For the first time in nearly a quarter century, a U.S. Senate committee on April 10, adopted an Armenian Genocide Resolution, calling upon the Senate to commemorate this crime and encouraging the President to ensure that America’s foreign policy reflects and reinforces the lessons, documented in the U.S. record, of the still-unpunished genocide.