Armenian soldier Arthur Ohanjanyan, aged 20, received a deadly injury in Azeri frontline shooting in the southern direction of the Line of Contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijan’s troops on May 20, the NKR Defense Ministry press service said.
On May 21, the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic President Bako Sahakyan signed a decree to posthumously award a medal “For Service in Battle” to junior sergeant Arthur Ohanjanyan for bravery shown in state border defense, Artsakh Republic President press service reported.
Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan confirmed the information to PanARMENIAN.Net “The shelling ceased after Armenian units adequately responded to the attack. Fortunately, no losses or injuries on Armenian side were reported,” he said. The village of Aygepar was left without gas supplies, with the pipe bringing gas to the village damaged in the attack.