June 3, 2006 - 14:44 AMT
Azerbaijan's militant statements have nearly nothing to do with the topic under consideration. They form an impression as if the opposing party is not to much tuned for serious decisions in settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Armenian President Robert Kocharian told journalists. «We are discussing an option that, in my opinion, will allow having a lasting peace settlement, however my expectations of the meeting with the Azeri President are modest,» Kocharian said.
The Armenian leader was surprised with statements of Azeri officials that the issue should be solved within territorial integrity of Azerbaijan and providing a certain degree of autonomy to Karabakh.
«After establishment of the UN there was no case when people, who exercised their right to self-determination and attained de facto independence, changed their mind and returned to being part of the state, from which they separated. I do not understand why the Armenian and Karabakh peoples should be the first to decide that independence does not suit them due to some reason,» the Armenian President said, reports Novosti-Armenia.