June 3, 2006 - 16:12 AMT
At the meetings of Russian FM Sergey Lavrov with Turkish PM Recep Tayyip Erdogan and Parliament Chair Bulent Arinc in Ankara wide discussion over the Nagorno Karabakh conflict and the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline was held. In spite of the information available, official reports did not detail the talks.
After a meeting with Turkish FM Abdullah Gul the day before, Sergey Lavrov said Russia intends to actively participate in settlement of the Nagorno Karabakh conflict. He underscored his county makes efforts for attaining dialogue between the parties.
In response to a request of the Turkish PM on Russia's support in the North Cyprus issue, Lavrov said his country supports the plan of the UN Secretary-General and Russian businessmen will continue investments in the Northern Cyprus, reports AzerTag.