June 19, 2006 - 19:42 AMT
Today chairman of the RA National Assembly standing committee on foreign relations Armen Rustamian met with the delegation of the committee on foreign relations, defense and security at the Czech Senate. In Rustamian's words, the Armenian and Czech parliaments should strengthen ties and exchange experience in the political, economic and cultural fields. For his part, delegation head Rostislav Slavotenik noted the importance of cooperation in legal field as well. Committee member Jaromir Stetina remarked that 2 months ago a conference dedicated to the Armenian Genocide was held in the Czech Senate and voiced hope that this fall the Senate will adopt a resolution on the Genocide recognition.
As for Turkey's bid for the EU, the RA NA committee chairman said the European Union is not only a geopolitical space but first of all a system of values. In order to join the European family the country should share the European values including the recognition of the Armenian Genocide. "Until Turkey recognized the Armenian Genocide there will be no guarantee the crime will not be repeated," Rustamian remarked. The Czech parliamentarians agreed with him noting that the EU-Turkey talks may last 10-15 years and during this period Turkey's home and foreign policy should meet the European standards, reported the RA NA press service.