June 22, 2006 - 18:15 AMT
During its Spring Session in 2006 the Armenian National Assembly adopted 103 laws and ratified 36 international agreements, Armenian Speaker Tigran Torosyan stated at a news conference in Yerevan. In his words, during the work of the Parliament changes were introduced to the legislation resulting from new edition of the Armenian Constitution. «Making Armenian legislation comply with the Constitution is a necessary commitment of Armenia to the Council of Europe,» Torosyan noted.
The Speaker specially noted that «in the new edition of the Constitution not only the President, but also any citizen of the country can address the Constitutional Court, which fits international standards,» he said.
As of fulfillment of Armenia's commitments to the CE, Torosyan remarked that most of these are already met and can be assessed as «good». He reminded that the latest report on Armenia was presented at the PACE session in autumn 2004. «A more complete report on Armenia is expected to be presented in October 2006. It is of high importance to us, as it will speak about the new edition of the country's Constitution. The most important thing to us is holding parliamentary and presidential elections in compliance with democratic and international standards,» the Armenian Speaker underscored.