June 28, 2006 - 17:06 AMT
Nagorno Karabakh is not a transit territory for drug flow, Armenian Deputy Foreign Minister Gegham Gharibjanian stated in Moscow during an international conference dedicated to the problem of drug traffic from Afghanistan. He refuted the allegation by Azeri Deputy FM Halaf Halafov, who said that various narcotic plants are being cultivated on the "uncontrolled" territories around Nagorno Karabakh and then conveyed to European states.
"Azeri politicians often say that Nagorno Karabakh is a transit territory for drug flow. These statements are false," he said quoting one of the reports on the drug flow from Afghanistan published in the U.S. The report says that Azerbaijan itself is a transit territory for drug traffic.
"If Nagorno Karabakh is not recognized by the intentional community it does not mean that this territory is beyond control," Gegham Gharibjanian underscored, reported Novosti-Armenia.