Armenia’s National Security Service (NSS) has received the results of the forensic examination of the body of Karen Petrosyan who died in Azerbaijani captivity, the NSS press service told Panorama.am the news agency reports. NSS added, however, that the results cannot be made public as the investigation has not ended yet.
Karen Petrosyan, 31-year-old resident of Chinari village of Armenia’s Tavush province, was captured by Azerbaijanis on August 7, 2014. On the next day, Azerbaijan reported that the captive died of “a heart failure.” The Azerbaijani authorities returned Petrosyan’s body to Armenia on October 10, 2014.