July 18, 2006 - 18:41 AMT
On a decree of the Government the Turkish Defense Ministry has started working out the plan of military invasion in the north of Iraq. The Turkish military will target bases of Kurdish fighters. According to Associated Press, reports on this appeared in a number of Turkish media, including in the air of NTV largest TV channel of the country. Official Ankara did not confirm the reports. Turkish PM Recep Tayyip Erdogan today commented on those reports, saying, "We know how to cope with the terrorism issue ourselves. Our competent services have started preparation and will continue doing it."
According to Trend referring to RBK, yesterday Turkey addressed Iraqi and US authorities, urging to "suppress activities of Kurdish separatists, based in the north of Iraq." If adequate measures are not taken, Turkey is going "to fully exercise its international rights," Minister of Justice Cemil Cicek said.
Murder of 15 Turkish security service representatives past week gave cause for exacerbation of the situation. Turkish authorities accuse Kurdistan Workers Party (PKK), which has been fighting for Kurdish independence since 1984. Within over 20 years PKK fighters killed some 37 thousand people.