July 27, 2006 - 16:29 AMT
Basic elements, discussed during latest talks in the OSCE MG, suit Azerbaijan within the context that they imply that the Nagorno Karabakh conflict should be solved step by step, based on international legal principles and norms, Azeri FM Elmar Mammadyarov said. In his words, «the issue of IDPs, as well as those referring to security, economy, communications should be solved first.» As of the international law, the principle of territorial integrity if primary here. Any international law specialist will explain that the self-determination principle does not mean violating territorial integrity. Many examples of state system can be cited worldwide, where nations determine themselves within state territorial integrity,» the Azeri FM said.
In Mammadyarov's words, the referendum in NK is «mere public opinion survey.» The Minister believe that «firstly it should be specified that expressing will can be possible after normalization of the life of the Armenian and azeri communities in Karabakh itself.» «It is not known yet which questions will be asked during the survey: this is subject to talks, as if there is a question doubting territorial integrity, the should be solved based on the Constitution of Azerbaijan,» he remarked.
«I have spoken of Tatarstan, Bashkortstan examples many times, Triest, other opinions. Co-Chairs, countries responsible for international sustaining of peace understand well that the international law should be primary,» Mammadyarov said. In his words, economic development, normalization of everyday life make the society to respond to painful issues in another way. «Within that context the NK issue might have been a problem of the soviet totalitarian regime, as all of the Soviet Union population were in a hard condition. Now, taking into account the building of a jural society and democracy, market economy in Azerbaijan, the situation changes drastically. In the historical respect, 15 years of independence are a short term. This is a period of even less than a generation. Thus it is necessary to look at the prospect here,» the Azeri FM said, reports Day.az.