July 27, 2006 - 16:51 AMT
Elmar Mammadyarov either knows history bad or, more probably, pretends not to know it, political scientist Levon Melik-Shahnazaryan told a PanARMENIAN.Net reporter, when commenting on the interview of the Azeri FM. The Armenian political scientist reminded that «today, in the beginning of the 21st century» Triest free territory does not exist any more. «It was divided between Italy and former Yugoslavia already in 1974. Nevertheless, in that statement of Mammadyarov Azeri mentality, when economic welfare is regarded as of paramount importance in any contradictions, is notable. Mammadyarov believes that having become rich Azerbaijan will become attractive to Karabakh Armenians. The Minister does not want to think that there are things more important that oil and dollars. I say nothing that only a small group of leaders, not all of the population, profit from oil dollars,» Melik-Shahnazaryan said.
As of Bashkortstan and Tatarstan examples, the political scientist underscored that the Constitution of those subjects of Russia allows them leaving Russia via referendum. «These developments will hardly suit Baku. However, these conversations have only theoretical value. Azerbaijan is deprived of opportunity to propose any status to sovereign NKR for 15 years already.»