July 27, 2006 - 17:47 AMT
First Vice-President of the NATO Parliamentary Assembly (PA), Chairman of NATO Group of the Grand National Assembly of Turkey, MP representing Justice and Development ruling party Vahid Erdem has send a second letter to the Assembly, complaining of Armenian NA Speaker Tirgran Torosyan.
As Tirgran Torosyan told a PanARMENIAN.Net reporter, he did not receive the second complaint. «I consider the accusations of the Turkish deputy unfounded. Turks complain of Armenians, Azeri media reprint it, everyone is content. I can reaffirm that I did not say that V. Erdem does not have the right to speak as a Turkish MP. I only underscored that the NATO floor should not be used for propaganda,» Torosyan said.
We noted that in mid-June a 20-member NATO PA delegation, led by V. Erdem, was in Yerevan on a visit. At a meeting at the Parliament of Armenia Erdem denied statements on the Armenian Genocide.