August 2, 2006 - 17:31 AMT
August 2 the Co-chairs of the OSCE Minsk Group for the Nagorno Karabakh conflict settlement will meet to discuss the current stage and prospects of the settlement basing on the outcomes of U.S. mediator Matthew Bryza's regional visit. "Refugees and International Law" civic society network representing the interests of the Armenian refugees from Azerbaijan and Nakhichevan has addressed the mediators with a message that says in part,
"To OSCE Minsk Group Co-chairs Matthew Bryza (U.S.), Yuri Merzlyakov (Russia) and Bernard Fassier (France)
Dear Sirs,
"Refugees and International Law" civic society network formed for ensuring efficient protection of the rights and interests of the Armenian refugees from the Azeri SSR and Nakhichevan is appealing to you with a call to draw the attention of international organizations to the problem of 500 thousand Armenian refugees. We have to state that up to now none of the settlement options of the Nagorno Karabakh conflict, proposed by the MG co-chairs, has even a hint on restoration of their violated rights. We believe that without solving the issue of Armenian refugees full settlement of the NK issue is not possible. By its refusal to be a successor of the Azerbaijani SSR, the Azerbaijani Republic not only demonstrated it is unwilling to provide compensations to Armenian refugees, but also was deprived of any legal ground to claim the entire territory of the Azerbaijani SSR. From the legal point of view the NKR is the only legal successor of the Azerbaijani SSR. We believe that if NKR citizenship is granted to the Armenian refugees and territories outside NKR boundaries, within which the NKR was declared and which are under its jurisdiction today, are given to them as private property, this can partially solve the issue.
"Refugees and International Law" civic society network is ready to participate in actions, aimed at attaining a long-term settlement of the Karabakh issue. We believe that the solution of the matter should include restoration and effective protection of the rights of all victims."
We remind that earlier "Refugees and International Law" civic society network sent an open letter to Armenian President Robert Kocharian and Azeri President Ilham Aliyev, reports IA Regnum.