The President of the Republic of Cyprus Nicos Anastasiades will visit Armenia from April 23 to 25 to participate in events commemorating the centennial anniversary of the Armenian Genocide, the press office of member of the Cyprus House of Representatives Vartkes Mahdessian said, according to Asbarez.
According to the source, “Nicos Anastasiades has accepted the official invitation of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan to visit Armenia from 23 to 25 April to attend the Armenian Genocide centennial commemoration events to be held in Yerevan and confirm the support of the government of Cyprus to the Armenian people.”
Meanwhile, the political parties of the Republic of Cyprus have drafted a bill criminalizing public denial of the Armenian Genocide.
The bill jointly submitted by all the political parties represented in the parliament of Cyprus envisages penalties for those who fail to recognize genocide, war crimes and the crimes against humanity. It is proposed to be passed on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The Republic of Cyprus has recognized the Genocide and the parliament will include the bill in the agenda this week.