September 15, 2006 - 16:17 AMT
This is not the first time that the matter on «occupation of Azeri lands by Armenia» is raise at the UN by Baku, head of the Department of Issues in International Relations of the Institute of Political and Military Analysis Sergey Markedonov told a PanARMENIAN.Net reporter. In his words, including the issue in the GA agenda was already suggested in 2004. «However the discussion was postponed. Later Baku and Yerevan reached a compromise: Baku quits its claim, while the Armenian party agrees to admitting OSCE fact-finding mission's visit to territories, controlled by Nagorno Karabakh. Visiting the seven disputed regions in winter 2005 the mission made public a report, according to which Armenia and NK do not organize planned settlement in these regions,» the Russian political scientist noted.
Sergey Markedonov believes that the attempt to attract attention to «the Armenian aggression» is not casual. «The NKR will soon join «the parade of referendums» of unrecognized state formations of the post-soviet space - nation-wide vote on the Constitution will be held in NK December 10, 2006. The territorial issue is the most important in NKR Constitution: were is the beginning and the end of the fatherland of the Karabakh people. The last attribute of a full state - the Constitution - will help make the day of international recognition of NK closer,» he underscored.