From Aug 7 to Oct 7, 2015, while roaming in Austria, Bulgaria, Italy, Spain, Greece, Germany, Czech Republic and France, VivaCell-MTS subscribers can receive and make calls using the “Call to Armenia” service for AMD 55 per minute.
“VivaCell-MTS wishes its subscribers pleasant and memorable vacations and provides them an opportunity to stay in touch with their dear ones at lower tariffs,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Before, the price of incoming calls was 260 AMD /min in the above listed countries, and the minute of call with the “Call to Armenia” service cost AMD 390.