October 19, 2006 - 16:23 AMT
Armenian FM Vartan Oskanian is not working for sustaining his office, he told the Haykakan Zhamanak Armenian newspaper. Oskanian noted that 10 years of his tenure will have passed during the following parliamentary elections in 2007. "Believe me, being a Minister for over 10 years is not correct," the Armenian FM said.
At that the Minister noted that he is not yet sure about his further steps after the parliamentary elections. "I have not made a decision yet, as the political arena of the country is very unstable. I should wait and see the developments," Oskanian said.
At that he remarked he wants to see Armenia as a normal state and live with his family and children in a normal state. «I will work an struggle to that end, but the shape of that struggle will show with the time,» Oskanian said, reports Novosti-Armenia.