George and Amal Clooney will visit Armenia on April 24 next year, British lawyer Geoffrey Robertson said according to the Armenian National Committee of America (ANCA).
“It was a privilege to act for Armenia, it was a privilege to act for Armenians, and above all, it was a privilege to act for the truth,” Robertson said.
Robertson accepted the 2015 ANCA-WR Advocates for Justice Award on behalf of himself and A. Clooney.
Earlier, G. Clooney said in an interview with The Frame that actors can't make policy but they can really make moments that matter to them louder.
“I can give you plenty of examples of politicians who would talk about the Genocide in Armenia. They would talk about it as a reality, which of course it is. There was a Genocide in Armenia in 1915. There's no argument about it. Now, history has changed and the Turks don't want to talk about it anymore. And because we have military bases in [Turkey], suddenly those same politicians who before could say, "Yes, there was a Genocide," can't talk about it now. You can't call it that. I've had conversations with senators where I'll say, "Can we talk about the Armenian Genocide?" and they'll say, "Absolutely not, because Turkey is our partner in the war on terror,” Clooeny said.