November 17, 2006 - 14:50 AMT
Chairman of Murmansk regional community of the Union of Armenians of Russia, head of the Murmansk Church Council of the AAC Artur Harutyunyan was killed next to his house November 16 at about 8 p.m. According to informal sources, he was shot into face. Chief of the Murmansk regional police Victor Pesterev said that Harutyunyan was killed at the entry of his house in Kolsky Avenue. An investigation group was formed and search measures are being carried out. Artur Harutyunyan was 42. He had a 17-year-old son and a six-month-old daughter.
Artur Harutyunyan was also a famous entrepreneur, who possessed 70.054 per cent package of the Murmansk Social Commercial Bank (the rest 27.47 per cent belong to the Russian government via the Russian Fund of Federal Property). Presently the state package is put up for sale.