Heated clashes are currently underway in the southeastern and northeastern directions of the Artsakh Republic-Azerbaijan contact line.
In response to the Baku-initiated large-scale bombardment reported in the morning, the Nagorno Karabakh Defense Army units took retaliatory measures and seized back the strategically important military base in Talish, occupied by the Azerbaijani forces the day before. Suffering grave losses, the rival was forced to retreat. During the confrontation, two Karabakh servicemen were wounded.
In addition, Karabakh troops are conducting successful operations in the southern section of the contact line. Here, repelling Azeri forces' rocket, artillery and panzer attacks, the Karabakh troops neutralized 2 Azerbaijani tanks and an infantry fighting vehicle.
As many as 18 Karabakh servicemen were killed and 35 were wounded in the course of military operations with Azerbaijani army on April 1-2, Armenian President Serzh Sargsyan said at a Security Council meeting.
Starting at 6:00 am, on April 3, the Azerbaijani armed forces have been conducting aggressive military actions in the southern direction of the line of contact, using rockets and artillery, as well as armored fighting vehicles.