February 8, 2007 - 15:27 AMT
161 congressmen have already undersigned the 106th resolution of U.S. Congress on recognizing the Armenian Genocide, stated in Yerevan Arpi Vartanian, the AAA (Armenian Assembly of America) Regional Director for Armenia and Nagorno Karabakh. In her words, a great support is being provided by the Speaker of the House of Representatives Nancy Pelosi. "Pelosi has always spoken in favor of recognizing the Armenian Genocide in 1915 by the United States and her stance on this issue is unchanged," Vartanian stressed. Alongside, the AAA Regional Director underlined that recently the topic of genocide is being actively discussed in U.S. "The American society wants to know what in fact has happened in Darfur, Cambodia and Rwanda. And just now Armenian organizations must tell about the Armenian Genocide as much as possible, as the first genocide of the 20th century left unpunished, because of which other crimes against humanity took place," said Arpi Vartanian.
She also underscored, a lot of leading American newspapers have also changed their viewpoint on the Armenian Genocide issue. "If earlier The New York Times, Los Angeles Times and Boston Globe wrote "the so called Armenian Genocide", "Armenian Genocide", now they write it without inverted commas. And Armenian Lobby organizations have contributed to it much," Vartanian said.