Russia will continue delivering weapons to Azerbaijan under existing contracts, Russian Deputy Prime Minister Dmitry Rogozin said on Friday, April 8, according to TASS.
"Everything is done in compliance with the contracts. Both countries (Armenia and Azerbaijan) are our strategic partners," Rogozin said in response to a question about Armenian President's comments on Russia's arms sale to Azerbaijan.
On Thursday, April 7 President Serzh Sargsyn stated that Azerbaijan employed Russian weapons at full capacity in the Nagorno Karabakh conflict zone, targeting even the civilian population, killing elders and minors.
Hosting Russian Prime Minister Dmitry Medvedev in Yerevan, Sargsyan expressed Armenians' concern over Azerbaijan's use of Russian weapons, deeming Russia their closest ally and friend.