Armenia was named the 25th safest country among 117 nations of the world, according to Crime Index for Country 2016, compiled by Numbeo.
The report suggests that the crime index stands at 31.11% in the country, with the safety index totaling 68.89%, accordingly.
According to Numbeo’s data, Georgia is the only country in the region to outstrip Armenia as a safer country, while Azerbaijan ranks 31st, Turkey follows in the 47th spot, with Russia and Iran coming in 68th and 82nd, respectively.
South Korea is the safest country in the world with a crime index of 14.31%, followed by Singapore, Japan, Hong Kong and Taiwan.
The world’s least safe state is Venezuela with a crime index of 84.44%. Among the highly dangerous countries are South Sudan, the South African Republic, Papua New Guinea and Honduras.