The United States remains firmly committed to working with the Nagorno Karabakh conflict sides to reach a lasting peace through the OSCE Minsk Group, the Department of State spokesman John Kirby said Thursday, April 21.
“We continue to support the OSCE process,” Kirby said. “We still believe that that’s the best way forward. And as you know, our Minsk group Co-chair, Ambassador James Warlick, visited the region with his Russian and French counterparts, making it clear that we want to see a return to negotiations and settlement immediately.”
The Russian Foreign Ministry said earlier that 1994 and 1995 ceasefire agreement in Nagorno Karabakh continues serving as a basis for a possible armistice in the conflict zone.
In view of the current situation in Nagorno Karabakh, the Russian side insists that the 1994 agreement on the ceasefire and the 1995 agreement on strengthening the ceasefire in Nagorno Karabakh are of unlimited duration, the ministry said, in particular.
According to the statement, this fundamental position was stressed in a note by Russia’s Permanent Mission to the OSCE, sent to Azerbaijan’s Permanent Mission on April 12.