Fitch Ratings has revised the Outlook on Ameriabank's Long-term Issuer Default Rating (IDR) to Stable from Negative, while affirming the IDR at “B+.”
According to Fitch Ratings, the affirmation of the banks' IDRs, which are driven by their “B+” Viability Ratings (VRs), reflects the banks' reasonable financial metrics, albeit under moderate pressure from a challenging operating environment. The VRs also reflect Ameriabank's respectively moderate and solid loss absorption capacities, adequate liquidity buffers in light of upcoming wholesale funding maturities and strong domestic franchises.
The revision of the Outlook on the bank's ratings to Stable reflects Fitch's expectation that the bank is likely to remain resilient to pressures from the difficult operating environment. The bank also has a fairly strong ability to absorb impairment through earnings and improved capital buffer following the $30 million equity injection in December 2015.
The Bank’s “B+” IDR will raise Ameria’s awareness in the international arena, increasing the level of trust in the bank and further expanding relations with foreign investors in Armenia.