“Visit to the First Christian State” was confirmed as the motto of Pope Francis’ visit to Armenia, the presidential press service said Thursday, May 19.
The logo for the visit has the form of a round seal and depicts the Monastery of Khor Virap with the Biblical Mount Ararat in the background.
Saint Gregory the Illuminator was imprisoned in a deep pit in Artashat for 14 years, where the Monastery of Khor Virap was later built. Saint Gregory subsequently became the first Patriarch of the Armenian nation. Through the joint efforts of Saint Gregory and King Tiridates III, Christianity was declared as a state religion in Armenia in 301.
The background of the logo is purple and yellow, representing the colors of the official flags of the Armenian Apostolic Church and Roman Catholic Church, respectively. The logo also depicts the Coats of Arms of both Churches.
The surrounding note - Pope Francis Armenia June 24-26, 2016 and the motto Visit to the First Christian State - means the visit itself.