Turkey needs to end the all-inclusive resort system, which is very common especially along the Mediterranean, as the system has pulled down the sector’s revenue, Hurriyet Daily News reports citing the head of a leading association.
Turkish Travel Agencies Association (TÜRSAB) President Başaran Ulusoy said the all-inclusive system, which was born in line with a price-focused marketing strategy, has led to a vicious cycle in the sector.
“As this system is, by its nature, attractive for cost-savvy tourists, such hotels cannot raise their prices, although their costs are increasing year by year. The commonness of the system in Turkey has had a diminishing factor over the sector revenue. What we should do is decrease the number of all-inclusive hotels in a gradual manner,” he said.
One of the ways for increasing revenue is to attract wealthier tourists into Turkey, said Ulusoy, adding that Turkey’s hotels offered services at a high quality but lower prices compared to European hotels.
“We also need to accelerate our efforts to diversify our tourism and extend our season to 12 months, rather than just the spring and summer months,” he said.