President Serzh Sargsyan on Tuesday, July 12 sent a letter of condolences to his Italian counterpart Sergio Mattarella over the collision of two trains in Puglia region.
A head-on collision between two trains in southern Italy left at least 25 people dead and dozens more injured, authorities said.
The trains crashed on a single stretch of track through an olive grove between the towns of Corato and Andria in Puglia on Tuesday.
In his letter, President Sargsyan expressed condolences to Mattarella, the families of the victims and the whole Italian nation, wishing all the injured a speedy recovery.
Rescue operators in Italy have warned the death toll could rise as some of the roughly 50 injured were in serious condition.