The OSCE Mission on Thursday, July 21 conducted a planned monitoring of the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, in the northern direction of Martakert.
From the positions of the Karabakh Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria) and Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain).
From the opposite side of the line of contact, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Jiri Aberle (Czech Republic) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden).
The monitoring passed in accordance with a previously agreed schedule, with no ceasefire violations registered.
The Azeri side, however, did not take the OSCE mission to its frontlines.
From the Karabakh side, representatives of Foreign and Defense Ministries accompanied the monitoring mission.