May 14, 2007 - 17:37 AMT
Papers on formation of CSTO peacekeeping forces will be signed in July 2007, CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha said. "CSTO peacekeeping forces will be formed. Four fundamental documents have been coordinated. They will be signed July 17 during a CSTO session," Bordyuzha said adding that the elaboration took 4 years, GZT.ru reports.
The Collective Security Treaty was signed May 15, 1992. Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan are members of the Organization.