Serge Sargsyan: If decided by RPA, I'll run for President
"If the Republican Party of Armenia (RPA) takes an appropriate decision I will run for President in 2008," member of the RPA council, Armenian Prime Minister Serge Sargsyan told reporters May 16. He also said after May 12 parliamentary election the Armenian government will undergo personnel shifts.
When commenting on the election process, Mr Sargsyan said "there were some omissions but no state can hold an ideal election." "There are no discontent if there are no losers. The Republican Party is content with the outcomes and will do our outmost to hold the next election in absolute accord with the law," he said.
The RPA garnered 32,8% of votes in the parliamentary elections.
The RA PM excluded possibility of pre-term presidential election. He did not support the idea of coalition government either. "We are ready to cooperate with all forces, but it's too early to speak of coalition yet," he said, IA Regnum reports.