May 17, 2007 - 16:13 AMT
No memorandum on ruling coalition will be signed in Armenia, member of RPA (Republican Party of Armenia) Council, head of RPA parliamentarian faction Galust Sahakyan stated to a press conference in Yerevan. "No coalition memorandum will be signed, since RPA has gathered absolute majority in the parliament," he said, adding that namely the principle of cooperation between political parties is important. Sahakyan stressed RPA is going to cooperate with all parliamentarian and extra-parliamentarian forces for the welfare of country's development, especially with those forces, which approached the 5-percent barrier during the May 12 elections. "From the very beginning we were talking about cooperation and this is our strategy. Today we shall try to ensure cooperation with those forces, which will agree with our programs on coming processes in the country," he added.
The RPA Council member noticed that "the matter is not in distributing ministerial posts, but in which frames this or that political force wants to realize itself in the society". Sahakyan underlined such a cooperation will have positive response, since there already exists an experience of creating a government of national consent in 1999, when various forces used to work in the cabinet.
"It will allow any force to partially realize itself in front of its electorate in the field of campaign promises, and it will significantly assist both the political and economic developments in the country," he said, "Novosti-Armenia" reports.
In the result of the 2003 parliamentarian elections "Orinats Yerkir" party, ARF Dashnaktsutyun and the Republican Party of Armenia formed a coalition. However "Orinats Yerkir" left the ruling coalition in May of 2006 in connection with differences in domestic and foreign policy with its partners.
According to preliminary results of the Central Electoral Commission of Armenia five parties passed to the parliament of the 4th convocation - the Republican Party of Armenia (33.8 %), Prosperous Armenia (15.1 %), Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (13.1 %), "Orinats Yerkir" (7.04 %) and "Heritage" (5.98 %).