The Collective Security Treaty Organization (CSTO) said in a statement it supports the OSCE Minsk Group in the process of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
In the statement published after the organization's summit on October 14, the heads of member states expressed support to the agreements on the Nagorno Karabakh conflict reached this year in Vienna and Saint Petersburg, aimed at thwarting the rise of tension in the conflict zone, stabilization of the situation and creation of conditions for moving the peace process forward.
At the session, the parties reiterated the necessity of solving the issue through exclusively peaceful means, and expressed support to the efforts of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group aimed at the resolution of the conflict and based on the norms and principles of international law, UN Charter, Helsinki Final Act, and the principles of non-use of force or threat to use force, territorial integrity of the states, legal equality and the right of people for self-determination.