June 12, 2007 - 18:24 AMT
Secretary General of the United Nations Ban Ki-moon stated that the issue of Kosovo's future status is one of the most important and sensitive problems in international agenda. He stressed its resolution is in the hands of the Security Council and expressed hope that members of the Council will make a fair decision after examining the plan of his Special Envoy Marti Ahtisaari.
During the meeting with journalists dedicated to the results of his participation in the G8 summit and other issues, Ban Ki-moon noted the Kosovo problem was one of the major topics of negotiations in Germany. He added he has personally held brief consultations with Russian President Vladimir Putin.
"I hope this time we will not lose a lot of time for making a decision. It is absolutely necessary that the UN, particularly the Security Council would make a fair decision by adopting, to put it correctly, by approving recommendations of Marti Ahtisaari," Ban Ki-moon stated. He expressed hopes that consultations over that subject will continue among Security Council member-states, UN Press Office reports.