Turkish President Recep Tayyip Erdogan said on Wednesday, November 23 that a vote by the European Parliament on whether to halt EU membership talks with Ankara "has no value in our eyes" and again accused Europe of siding with terrorist organisations, Reuters reports.
"We have made clear time and time again that we take care of European values more than many EU countries, but we could not see concrete support from Western friends ... None of the promises were kept," he told a Organisation of Islamic Cooperation (OIC) conference in Istanbul.
"There will be a meeting at the European Parliament tomorrow, and they will vote on EU talks with Turkey … whatever the result, this vote has no value in our eyes."
Leading members of the European Parliament on Tuesday called for a halt to membership talks with Turkey because of its post-coup purges, in which more than 125,000 state employees have been dismissed or detained.