VivaCell-MTS announced on Friday, December 23 that the subscribers of the company who continue using or subscribe to Viva tariff plans till January 20, 2017, will get a doubled Internet package within their tariff plan for usage in 4G network.
Thus, in case of using Viva 2500 option, besides the 2000 MB provided by the tariff plan, you will also get 4000 MB for using it in 4G network; for Viva 3500 the volume of the additional package is 6000 MB, for Viva 5500 – 10 000 MB, and for Viva 7500 – 20000 MB.
“Taking into account the growing demand for Viva tariff plans, as well as the expectations of the customers, we came up with this offer. VivaCell-MTS gives an opportunity to its customers to use an even larger volume of Internet with higher speed during the holiday season,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Viva tariff line, launched over six months ago, offers voice and data services in one package, and is flexible and user-friendly. Created in response to subscribers’ communication needs, Viva tariff plans are specifically tailored to reflect the demands of subscribers with different budget opportunities.