September 29, 2007 - 16:28 AMT
Matt Bryza ready to spend energy on Karabakh settlement and normalization of Armenian-Turkish relations
"Resolution of the Nagorno Karabakh conflict and normalization of the Armenian-Turkish relations will promote strengthening of relations between Azerbaijan and Turkey," Mr Matthew Bryza, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, told NTV Turkish TV Channel.
"The U.S. will welcome the steps taken for improvement relations between Armenia and Turkey. It would be good if Ankara and Yerevan bring positions closer and establish normal economic and diplomatic relations," Mr Bryza said.
"Moreover, elimination of the obstacles will allow to speed up Turkey's integration into Europe," he said.
"However, being a Co-chair of the OSCE Minsk Group on the Nagorno Karabakh conflict, settlement, I understand the complexity of the process," he added.