December 13, 2007 - 12:32 AMT
The European Armenian Federation (EAFJD) calls upon the citizens of Europe, as well as the NGOs and Armenian associations in Europe to come en masse to Brussels to take part in a demonstration due on December 14, the EAFJD told PanARMENIAN.Net.
The European Armenian Federation is of the view that by altering the essence of these negotiations from one of automatic accession to 'accession or privileged partnership' is a positive move. It reopens the political debate on the key issue of whether Turkeys uniting with the Democracies of Europe is indeed a natural progression for the European Union itself.
"Even if today, the Europeans have not yet defined the clear content of what would be the 'privileged partnership', we know however that Turkey will try to obtain a maximum of privileges from the EU and that it will confer it exorbitant leverages and that it will reinforce its economic and military power," commented Hilda Tchoboian, the chairperson of the European Armenian Federation.
The Federation recalls that the Second Convention of European Armenians (15-16 October 2007, European Parliament) expressed in its final declaration the Armenian position on relations between Turkey and the EU. The forthcoming demonstration on December 14 in Brussels, will provide the opportunity for European citizens to restate their attachment to the moral value of Justice without which the European, will be unable to stand.
"Whatever the final outcome, accession or privileged partnership, the Council will have to take the responsibility to set Union ethics at the very heart of its relationship with Turkey. We must voice our concerns to the European leaders so that they set forth the recognition of the Armenian Genocide among their demands," concluded Tchoboian.