March 15, 2008 - 14:52 AMT
"The Azerbaijani Embassy had been carrying out strenuous work to dissuade India from voting against the resolution on Nagorno Karabakh, or, at least, abstain, Azeri Ambassador to India Tamerlan Karayev said.
"However, this country did not lend an ear to our arguments," he said.
"We were cherishing plans for cooperation. Unfortunately, India spoiled everything. Presently, the Azerbaijani Embassy in Delhi is waiting for MFA instructions. Afterwards, the official position of Baku will be brought to notion of the Indian side," he said.
"This move upset us and it will certainly affect the Azerbaijani-Indian relations," he said, 1news.az reports.
On 14 March, with 39 votes in favor, 7 against and 100 abstentions the UN General Assembly adopted a resolution on Nagorno Karabakh, in which Azerbaijan called for the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian forces "from all the occupied territories of the Republic of Azerbaijan."