Acting prime minister Karen Karapetyan has been authorized by the ruling Republican Party of Armenia (RPA) to negotiate with the opposition, RPA spokesman Eduard Sharmazanov said, on the 13th day of the civil disobedience against the authorities.
According to Sharmazanov, all the decisions taken by the party will be based on Armenia’s internal security and stability.
“Negotiations may start any moment. The two opposition leaders [Pashinyan and Tsarukyan] met, why can’t there be tête-à-tête talks between the opposition and the authorities,” said Sharmazanov, who is also a deputy speaker at the parliament.
An opposition leader from Yelk bloc and the founder and head of Civil Contract party, Pashinyan leads the campaign against the ruling Republican Party of Armenia (RPA).