Armenian opposition started a 28-day sit-down strike in North Avenue. "This protest action, which will last till August 1, is decisive, because all arrested oppositionists will be released after it, said Levon Zurabyan, representative of the National Movement.
Armenia's first President Levon Ter-Petrosyan, chairman of People's Party Stepan Demirchyan, chairman of Republic party Aram Sargsyan, head of Hnchakyan Social Democratic party Lyudmila Sargsyan, member of ANM board and representatives of other opposition forces have gathered to lead the rally held in front of Matenadaran, the Depositary of Ancient Manuscripts.