July 25, 2008 - 16:48 AMT
The Armenian Foreign Ministry closely watches the situation in Javakhk and maintains contact with the Georgian authorities, said Tigran Balayan, RA MFA acting head of the media relations division.
"We are hopeful that the situation will be stabilized peacefully and in the framework of the law," he said.
On July 20 Georgian special forces and police rushed into the house belonging to United Javakhk leader, Vahagn Chakhalyan, and arrested his and his family members - his parents and brother.
Another United Javakhk member, Aram Batoyan, is also kept in custody.
Policemen Arthur Berujanyan and Armen Gabrielyan were killed. Local police chiefs said the latter commented suicide.
United Javakhk was founded in 2006, with a goal to improve the social and economic conditions of the Armenian-inhabited region and make Armenian the second state language in Samtskhe Javakheti.