September 4, 2008 - 17:41 AMT
Ankara-based MetroPOLL Strategic & Social Research Center polled 1,251 people in several Turkish cities from Aug. 29-31 to find their views on the current political situation in the country, including President's Gul's decision to visit Yerevan.
Asked whether Gul should go to Yerevan to attend a soccer match between the Turkish and Armenian national teams upon an invitation from his Armenian counterpart, Serzh Sargsyan, 67.4 percent of those polled said he should go and 22.9 percent said he should not accept the invitation, Turkish media reports.