October 22, 2008 - 18:47 AMT
The Armenian Foreign Ministry does not confirm that the OSCE Minsk Group Co-chairs are arriving in the region net week, RA MFA media relations division head Tigran Balayan told a PanARMENIAN.Net reporter.
The office of OSCE MG Russian Co-chair Yuri Merzlyakov did not confirm the information either. "The mediators' arrival is expected after the Azerbaijani presidential election but the exact date is not known yet," said a representative of Ambassador Mezrlyakov's office.
Earlier, Trend Azeri news agency quoted OSCE MG French Co-chair Bernard Fassier as saying that "the mediators are planning a visit to the region next week."