October 31, 2008 - 18:09 AMT
The influence of the U.S. and EU in the Middle East and the Caucasus is dwindling, Iranian Foreign Minister Manouchehr Mottaki said on Friday.
Addressing the World Economic Forum in Istanbul, Mottaki said the most recent Western attempts to intervene in the Caucasus following August's war in Georgia were "fruitless."
"Regional efforts to solve the crisis would function better without them," he said.
The Iranian Minister also said that his country has no illusions as regards the next U.S. President. "We saw 5 Presidents, Democrats and Republicans, during the past 30 years. And there was no difference between them. Now, both presidential candidates pledge changes but their statements are rather vague," Mottaki said.