December 5, 2008 - 14:26 AMT
Karabakh resolution should embrace interests of all sides, with Azerbaijani 'territorial integrity maintained'
Azerbaijan needs a political resolution of the Nagorno Karabakh conflict which would embrace interests of all sides, with the 'territorial integrity of Azerbaijan maintained,' the Azeri Foreign Minister said.
"The Moscow declaration is a good basis for resolution of the conflict. But a resolution on ceasefire is not enough," Elmar Mammadyarov said in his address to the OSCE Ministerial Council in Helsinki.
"The Karabakh conflict is a source of instability and the OSCE should spare no effort for its resolution," he said, Trend Azeri news agency reports.