October 17, 2020 - 10:36 AMT
On Russia's initiative, Armenia sent a group of servicemen to Moscow to meet with the representatives of the Azerbaijani Defense Ministry to discuss a mechanism for monitoring the ceasefire in Nagorno-Karabakh, but Baku declined to send a delegation, Armenian Prime Minister's spokeswoman Mane Gevorgyan told TASS on Friday, October 17 evening.
"Yerevan reacted positively to Russia's initiative and sent Ministry of Defense representatives to Moscow to meet with the Azerbaijani side to agree on a mechanism for monitoring the ceasefire in Nagorno-Karabakh," Gevorgyan said. "But according to the information we have, Baku has not sent send its representatives for this meeting. This means that Baku, in fact, rejects the [ceasefire] agreement reached in Moscow and the initiative of the Russian Federation."
According to Gevorgyan, "Yerevan assumes that Turkey does not allow representatives of the Azerbaijani Armed Forces to visit Moscow."