October 18, 2020 - 10:22 AMT
The Azerbaijani Armed Forces violated the new humanitarian truce by launching a new offensive in the morning of October 18, the Defense Army reports.
"At 07: 20 am, after active artillery fire, the enemy launched an attack in the southern direction (Khudaferin Reservoir) in order to occupy favorable positions. There are casualties and injuries on both sides," the Defense Army said.
"The Karabakh armed forces have destroyed four enemy assaulting tanks in the southern direction. In the southern flank of the Artsakh-Azerbaijani conflict zone the enemy is employing a large number of UAVs and artillery systems."