Russian President Vladimir Putin said Tuesday, November 10 that the Armenian and Azerbaijani armed forces are stopping hostilities in Nagorno-Karabakh at positions they are occupying now, TASS reports.
"The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia stop positions they are now occupying, and Russian peacekeepers are being deployed along the line of contact in Nagorno-Karabakh and along the corridor connecting Nagorno-Karabakh with Armenia," Putin said commenting the agreement signed with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The agreement on the cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh includes the exchange of prisoners of war and the bodies of the dead, Putin added.
Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan said on Tuesday, November 10 that he has agreed to a deal signed by Armenia, Russia and Azerbaijan to end the war in Karabakh.