November 30, 2020 - 15:58 AMT
Former commander of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Defense Army Jalal Harutyunyan will be discharged from the hospital "within 2-3 days," Head of the Armenian Defense Ministry's Information and Public Relations Department Gevorg Altunyan said Monday, November 30, Panorama.am reports.
Harutyunyan was relieved of his post in late October after sustaining major injuries during military hostilities unleashed by Azerbaijan, and was replaced by Lieutenant General Mikayel Arzumanyan.
Altunyan reported positive changes in the former army chief's health who will receive outpatient treatment after being discharged.